Potansiyel Müşteriler Mobil Ortamı Nasıl Kullanıyor?

Mobil müşterilerin, genel kitleden daha farklı arzuları ve ihtiyaçları yoktur. Aslında, mobil cihazların günümüzdeki yaygınlığı göz önüne alınırsa, esas genel kitle onlardır.

Daha fazla müşteri, daha fazla amaç için cep telefonunu kullandıkça, bazı temel pazarlama şekillerinin de hızla modası geçebiliyor. Bir mobil pazarlama programı mı başlatmayı düşünüyorsunuz? Aynı amaçlar ve arzuları taşıyan bir kalabalığın parçası olduğunda kişilerin hissettiği “kolektif coşku” ya sahip bir topluluk yaratmanın bazı zorlukları vardır.

Spor etkinlikleri, politik mitingler, konserler ve mezuniyet törenleri markanız üzerine odaklanmış bir neşe ve esenlik duygusunu dijital olarak uyandırmak için fırsatlar yaratabilir.

Bilginin parmak uçlarında bulunduğu bir dünyada müşteriler artık markalarla çeşitli yeni ve yaratıcı şekillerde, kendi koşullarında ve kendi uygun zamanlarında ilişki kurabiliyor. Müşterinin ilgilendiği şeyin en iyi ihtimalle mobil dünyada gezinmek olabileceği düşünülürse, mobil yönelimli müşteri ödülleri, indirimler ve promosyonlarla bu ilgili başarıyla yakalayıp tutabilen markalar sonunda kazanacak olanlardır.

Elbette, çok önemli olan mobil müşteri-marka ilişkisini geliştirmek ve bundan faydalanmak için pazarlamacıların, hevesli olan ve pek o kadar hevesli olmayan müşterileri en azından ortada buluşturmanın bir yolunu bulması gerekir. Bugün mevcut olan çok sayıdaki mobil seçenekle beraber pazarlamacıların aklını kurcalayan şey, müşterinin uzun vadede markayla meşgul olmasını nasıl sağlayacaklarıdır. Sadece mobil erişimli olmayan, zamanla genel kullanıma da uyarlanabilecek bir içerik nasıl sunabilirsiniz? Şimdi, müşterilerin en sevdikleri markalara ulaşmak için teknolojiyi nasıl kullandıklarından bahsedelim.

Bağlantı kurmak

İnsanların mobil cihazları sadece telefon aramaları yapmak için kullandığı zamanları hatırlarsınız, üzerinden fazla uzun bir süre geçmedi. Bugün, mobil cihazlar alışveriş yapmak, video izlemek, spor karşılaşmalarının skorlarını öğrenmek, oyun oynamak ve sosyal uygulamalar aracılığıyla arkadaşlar ve ailelerle iletişim kalmak için kullanılıyor.

Bunun anlamı, kullanıcı dostu bir mobil web sitesinin, müşterileriyle devamlı bir mobil ilişki geliştirmek isteyen herhangi bir marka veya pazarlamacı için ilk adım olduğudur. Pek çok durumda markaların mevcut web içeriğini mobil tarcıyla kullanım için uygun hale getirmesi yeterlidir. Bu da genellikle bir sayfanın basitleştirilmiş, daha küçük ekranlar için düzenlenmesi anlamına gelir. Bu adım atıldıktan sonra önemli olan, mobil için optimize edilmiş bir web sitenizin var olduğunu duyurmaktır.

Sadece mobil web sitenizin olması henüz sizinle bağlantı kurmamış potansiyel kullanıcılar için tek başına pek bir anlam ifade etmiyor. Güçlü bir mobil arama sıralaması, markanın ilgilenen müşteriler tarafından daha kolay erişilmesini sağlar ve iyi yerleştirilmiş mobil reklamlar da potansiyel müşterilere ulaşmanın hedefe yönelik yollarını sunar.

Bir Bağ Yaratmak

Müşteriler bir markayla ister akıllı telefon, ister tablet, ister başka bir yolla ilişkiye geçsin, onları zaman zaman geri gelmeye teşvik edecek bir deneyim yaşatmak pazarlamacıyla kalmıştır. Müşterilerin mobil internet erişimiyle vakit geçirebilecekleri pek çok yol vardır; kişisel ve iş e-postaları, yerelden dünyaya tüm haberler ve sosyal medya ağları dahil olmak üzere, doğrudan sınırsız bir bilgi kaynağına bağlanırlar. Bu nedenle sadece marka sadakatine dayanmak veya marka sadakati yaratmaya yönelik çabalar üç belirli unsura bağlıdır: güçlü içerik, interaktif bir deneyim ve kullanıcı teşvikleri.

İçerik markaya bağlı olarak, ürünler ve hizmetler hakkındaki bilgilerden Twitter gibi mikroblog platformlara kadar değişebilir. Konuyla ilgili bilgi kullanıcıyı çeker ama o bilgi edinildikten sonra (veya “tüketildikten”) sonra geri dönülmesi için bir neden olmalıdır. İçerik açık bir şekilde paylaşılabilir ve tartışılabilir; bu da marka ile etkileşim yaratılmasını ve bir topluluk oluşturulmasını sağlar. Topluluk oluştururken teşvikler, devamlı bir sadakat sağlamanın bir yolu olabilir. Süreli indirimler, devam eden promosyonlar, sadece mobil kullanıcılara açık veya sadece mobil uyumlu içerikler, şirket veya marka ile ilişkiyi güçlendirmenin ideal yollarıdır.

Angajman Şekilleri

Akıllı telefon kullanıcıları için angajman şekillerinin artmaya devam etmesinden dolayı markaların bunlara nasıl uyum sağlayacaklarını düşünmesi gerekir. Basit katılımlı tercihli SMS bildirimlerinden lokasyon bazlı QR veya 2D kodlarına kadar, bugünkünün müşterileri markalarla yeni yollar aracılığıyla ilişki kurmaya hazır ve isteklidir. Bunu göz önüne alırsak, bir pazarlamacı için potansiyel müşterileri ilgili içerikle buluşturmaya yarayabilecek mümkün olan her mobil kanalı geliştirmek iyi bir fikir olacaktır.

Örneğin, lokasyon bazlı pazarlama, müşteri-marka angajmanında iki yönlü bir yol olabilir. Markalar QR/2D kodlarını kullanarak, bizzat orada bulunan müşterilerin ekstra online içerik için mobil cihazlarıyla ürünleri taramasına olanak sağlıyor. Özel indirimlerden, daha detaylı ürün spesifikasyonlarına kadar, mobil pazarlama teknolojilerinin kullanımı sınırsızdı ve bu da onu, angajman yaratmak isteyen markalar için ideal bir strateji yapar. Ayrıca markalar katılım tercihli SMS veya MMS stratejilerini kullanarak müşterileri özel fiyatlardan, ürün mevcudiyetinden, içerikten ve/veya diğer teşvik tabanlı promosoyonlardan yerel bazda haberdar etme olanağı bulur.

Bu sırada, akıllı telefon uygulamaları müşterilerin markalarla pek çok kullanışlı şekilde angaje olmasını sağlar. Sosyal medya uygulamalarıyla bağlantı kurmaktan online mağazalarda gezinmeye, hesap bilgilerini kontrol etmeye ve hatta kredi kartı işlemlerine kadar, pazarlamacılar müşterilerle ilişki kurmanın böylesine basit ve etkili yollarına hiç sahip olmamıştı.

Mobil pazarlama yoluyla angajman

Pek çok pazarlama türünde reklamcılar sunumlarını yapmak için yaklaşık 30 saniyeye sahiptir ve bu da genelde ürünün/hizmetin yarar sağladığı bir sorunun/çözümün özetidir. Mobil pazarlama programlarıyla reklamcılar mesajını duyurmak için iki saniye kadar az bir zamana, yani çift tıklama için geçen ortalama süreye sahiptir. Oldukça zorlayıcı, öyle değil mi?

Dikkati çekmek için kullanılan sürenin kısalmasına ek olarak, pek çok mobil kullanıcı telefonlarını kullanırken başka bir faaliyetle de meşguldür. Akıllı telefonlarında mesajlara ve bilgilere göz atarken, bir yandan da sinema kuyruğunda duruyor, tren veya otobüs bekliyor, asansörde iniyor ya da çıkıyor, kaldırımda yürüyor veya çalışma masalarında oturuyor olabilirler. Dikkat eksikliği mi dediniz? Bu, bir pazarlamacının kabusudur.

Akıllı telefonlar banka işlemleri yapmak, içerik okumak, eğlence satın almak ve bilgi edinmek için kullanılıyor. Bu nedenle günümüzde iş dünyası mobil pazarlamasını etkili kılmak için bazı sınırlılıklarla ve dikkat dağıtıcı ortamlarda çalışmayı öğrenmek zorundadır. Bir mobil pazarlama programı düşünüldüğünde karşılaşılan sınırlılıklar şunlardır:

 • Dikkati mesajınıza çekmek için çok kısa bir zaman dilimi
 • Genelde başka bir faaliyetle beraber yürütülen mobil tepki eylemi
 • Mesajınızı sunmak için çok çok küçük bir ekran

Müşterilerin işiniz veya markanız ile ilgilenmesini sağlamak üzere mobil pazarlamayı başarılı şekilde kullanmak için işte size bazı ipuçları:

Bir hedef belirleyin: Bir mobil pazarlama programıyla tam olarak ne yapmak istediğinize karar verin. Çünkü kullanıcı, çift tıklama için gereken sürede, yani iki saniye içinde içeriğinizi kavramalıdır.

Hedefinize nokta atışı yapın: Hedef pazarınızdaki kullanıcıların mobil cihazlarını genelde nasıl kullandığını araştırı; eğlence için mi yoksa borsa verilerini takip etmek için mi kullanıyorlar?

İlgi çekici bir eylem çağrısı yaratın: Başlığınız, az ama öz, güçlü ama kısa olmalıdır. Konuyu anında iletirken, izleyiciyi daha fazlasını öğrenmeye de teşvik etmelidir. Bu ortamda kısa ve etkili sözler geçerlidir.

Sayfa öğelerini en aza indirin:Grafik olarak aşırı kalabalık sayfalar yavaş yüklenir, öyle yavaş ki kullanıcı mesajınızı hızla geçip başka bir şeye yönelir. Araştırmalar, mobil kullanıcıların kaydırmaktan çok tıklamayı tercih ettiğini gösteriyor.

Paylaşmayı teşvik edin: Bir kullanıcının pazarlama mesajınızı paylaşmasını sağlamak, ulaşılan kitleyi genişletmenin ve görünürlüğü artırmanın herhalde en etkili yoludur.

İnteraktif olmayı düşünün: Mobil pazarlama mesajınıza interaktiflik katmak angajmanı ilerletmeye ve ziyaretçileri müşterilere dönüştürmeye yardımcı olur. Örneğin:

 • Arama için tıklayın/mesaj atın
 • Numune istemek için tıklayın/mesaj atın
 • Daha fazla bilgi almak için tıklayın/mesaj atın
 • Yarışmaya katılmak veya oy vermek için tıklayın/mesaj atın
 • En yakın perakende satış noktasını bulmak için tıklayın/mesaj atın
 • İndirim veya kupon için tıklayın/mesaj atın
 • İçeriği indirmek için tıklayın/mesaj atın

 

Farklı Cihazlarla Angajman

Genellikle bir bilgisayarın önüne oturduğunuzda, derinlemesine araştırmanız için daha detaylı bilgiler, kolay bir gezinim, daha geniş ve okumayı kolaylaştıracak bir ekran istersiniz. Masanızdan girdiğiniz web siteleri daha büyüktür ve daha fazla sayfa içerir. Büyük olasılıkla bu cihazdaki reklamlara gözleriniz bir şekilde kapalı olacaktır. Ürün değerlendirmeleri, belirli ürün içerikleri ve aramanızla ilgili diğer bilgilerle daha fazla ilgili olabileceğiniz için mobil kullanımdan tamamen farklı bir deneyim yaşarsınız.

Akıllı telefonlara dönersek, onları genellikle hızlı şekilde bilgi edinmek, yerel işyerlerini bulmak ve e-posta veya sosyal medya hesabınızı kontrol etmek için kullanırsınız. Daha küçük olan ekran detaylı bilgileri okumayı zorlaştırır ve mobil web sitesinin yüklenme süresi önemli bir faktördür. Bir akıllı telefonda reklamlara itirazınız olmasa da, mobil sitenin kolay bir gezinimle ve tıklama grafikleriyle temel bilgiler vermesini beklersiniz.

Mobil pazarlama alanında, sınırsız seçenek var. Bunların hepsi bir araya getirilebilir (yeterli bütçe, insan ve bilgiyle) ve daha geleneksel pazarlama programlarıyla beraber gayet iyi çalışabilirler.

Mobil pazarlamayı başarılı şekilde kullanmak bazı ipuçları

Bir hedef belirleyin: Bir mobil pazarlama programıyla tam olarak ne yapmak istediğinize karar verin. Çünkü kullanıcı, çift tıklama için gereken sürede yani iki saniye içinde içeriğinizi kavramalıdır.

Hedefinize nokta atışı yapın:Hedef pazarınızdaki kullanıcıların mobil cihazlarını genelde nasıl kullandığını araştırın; eğlence için mi yoksa borsa verilerini takip etmek için mi kullanıyorlar?

Mobil pazarlamada dikkate alınacak öğeler şunlardır:

 • Mobil web siteleri: Belirli bilgileri arayan kullanıcılar üzerine odaklanan içeriğin iletilmesi için bir yöntemdir.
 • Mobil uygulamalar: Genellikle, tüketici tarafından cihazına indirilen (elbette izin alınarak) içerik veya yazılımdır.
 • Mobil mesajlaşma: Cep telefonu mesajıyla sınırlı olabilir veya daha zengin bir deneyim için görüntü ve ses de içerebilir.
 • Mobil video: Mobil ağlar aracılığıyla iletilir; internet üzerinden yayınlanan veya indirilen bir video olabilir.

 

Amaçlarınızı belirleyerek kendinizi hazırlayın. Kendinize pazarlama faaliyetlerinizde ve işinizde hem kısa hem de uzun vadede ne elde etmek istediğinizi sorun.

Markanız için en uygun olacak mobil pazarlama kanalını belirleyin.

Mobil faaliyetleri yürütmekten ve raporlamaktan sorumlu olacak doğru kişiyi veya ekibi bulun.

Bütçenize karar verin ve gerçekçi olup olmadığını değerlendirin.

En önemlisi, katılım düzeyini veya müşteri yanıt oranlarını saptamak için ölçüler koyun. Çünkü, kullanılan mobil kanala ve bilfiil pazarlama kampanyasının kendisine bağlı olarak sonuçlar değişecektir.

 

Bir cevap yazın