Mobil Platformun Farklılığını Gözden Kaçırmak [Hatalar]

Binlerce kelimenin ve büyük dosya yüklemelerinin mobil kullanıcı için keyif kaçırıcı olması gibi, mobil cihazın sınırlarını anlamayı ve bunlara riayet etmeyi becerememe de bir mobil pazarlama kampanyası tasarlarken yapılan bir başka olası ölümcül hatadır.

Stratejinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı unsurlar şunlardır:

Kısıtlı bant genişliği: Bir mobil pazarlama programı planlarken dosya boyutlarını küçük tutmak önemlidir. İnternet sağlayıcıların çoğu veri iletimini kısıtlamakta ya da düşük indirme hızları sunmaktadır.

Ücretlendirme: İnternet sağlayıcıların bir kısmı paket veri kullanımı sunarken bir kısmı da kullanılan bit üzerinden ücretlendirme yapmaktadır. Kullanıcılar, işlerine yaramayacak bilgilere ulaşmak için para harcamayı istemezler.

Klavye ve mouse: Akıllı telefonlarda mouse yoktur. Bildiğimiz haliyle bir klavye de.. Bu da ekran hareketlerinin yukarı ve aşağı olarak sınırlanması, uzun yazışmaların kullanışsız hale gelmesi demektir. Bu ortamda uzun formlar pek işe yaramaz.

Yazıcılar: Mümkünse kullanıcıların işini, mobil platformdan ayrılmak zorunda kalmadan tamamlamasını sağlayın. Mesela bir form doldurulacağında; bağlantıyı alıp, kopyalayıp, e-posta veya kısa mesajla masaüstü bilgisayarlarına gönderip, orada formu indirip, çıktısını alıp, doldurup, tarayıp… Ne demek istediğimi anladınız. Tüm bunların yerine kullanıcılar akıllı telefonlarında kısa bir form doldurup giriş veya gönder düğmesine basmayı tercih edecektir.

Bir cevap yazın