Mobil Pazarlamada Bilmeniz Gereken Terimler

Diğer makalelerimizde temel kavramları ele aldığımıza göre, şimdi kelime bilgisine geçelim. Bir mobil pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı terimler var.

Müşteri kazanım oranı: Katılım tercihinde (opt-in) bulunan veya alıcı adaylarından müşterilere dönüştürülen kişilerin oranı. Müşteri Kazanım Oranı = Toplam katılımcı/Toplam kitle. Aynı zamanda dönüştürme oranı da denir.

Reklam Ağı: Reklamlarınızı çeşitli web sitelerine koyan şirkettir. Böylece reklamınız yayınlaması için tek tek web sitelerinin peşine düşmek zorunda kalmazsınız; bunu sizin için mobil reklam ağı yapar.

Bilgi Mesajları (Alerts): Bilgi almak için katılım tercihinde bulunan kişilere gönderilen, zamana duyarlı bilgiler içeren bildirimlerdir (Örneğin, etkinlik detayları, hava durumu, haberler, hizmet güncellemeleri)

Banner boyutu: Mobil webe koyulan bir gösterim reklamının eni ve boyu. Genellikle piksel olarak ifade edilir: 305 piksel x 64 piksel ve 215 piksel x 34 piksel, iki yaygın mobil reklam boyutudur.

Yanıp Sönmeli Mesaj: Vurgulamak amacıyla yanıp sönen metin içeren mesaj

Bluetooth: Mobil cihazların 2,4 Ghz spektrum bandını kullanarak kısa mesafeler içinde bilgi gönderip almasını sağlayan bir kablosuz iletişim şeklidir.

Eylem Çağrısı (CTA – Call to Action): Bir mobil pazarlama mesajının alıcısına verilen eyleme geçme talimatları. “Şimdi ara” ve ya “Buraya kaydol” tipik CTA’dır.

Taşıyıcı (mobil taşıyıcı, mobil ağ operatörü, ağ operatörü, operatör şirket, kablosuz taşıyıcı): Kablosuz telekomünikasyon hizmetlerine erişim sağlamanız karşılığında her ay size o yüklü faturayı gönderen şirket 🙂

Stil Şablonu (CSS): Bir web sitesinin görünüşünü tanımlayan kodları içeren bir harici belge. (CSS, daha çok web departmanındakilerin kullandığı bir terimdir)

Sohbet robotu (chat bot): Katılımcılarla sohbet için gönderilen, bilgisayar tarafından oluşturulmuş yanıtlar. Kulağa insan gibi gelir ama değildir. Genellikle mobil olmayan web sitelerine özgü bir uygulama olsa da, sohbet robotu kimi zaman mobil sitelerde de kullanılır.

Tıklanma oranı(CTR): Mobil pazarlama kampanyasının başarısını ölçmek için kullanılan bir yol. CTR, reklamınıza tıklayan kullanıcı sayısının, reklamınızın görüntülenme sayısına bölünmesiyle elde edilir.

Tıkla – ara: Bir mobil abonenin, firmanıza bir arama başlatmasını sağlayan bağlantıdır.

Dönüştürme oranı: Katılım tercihinde bulunan veya potansiyel alıcılardan müşterilere dönüştürülen kişilerin oranı. Dönüştürme oranı = Toplam katılımcı / Toplam kitle. Aynı zamanda müşteri kazanım oranı da denir.

Bin gösterim başına maliyet (CPM): Reklam banner’larını fiyatlandırmak için kullanılan bir ölçü. Aslında bir CPM, her 1000 reklam görüntülemesi için ödediğiniz fiyattır. CPM’ler genellikle 6$ ile 15$ arasında değişir.

İki aşamalı katılım tercihi (Double opt-in): Bir kişi daha önce bilgi mesajlarınızı veya özel tekliflerinizi almak için katılım tercihi yaptıysa, ona bir teyit isteği, yani iki aşamalı katılım tercihi gönderirsiniz. Bir anlamda “emin misiniz?” diye sormanın kibar yoludur.

Küresel konum belirleme sistemi (GPS): Dünyanın herhangi bir noktasında cep telefonunuzun yerinin tespit edilmesini sağlayan uyduları ve alıcıları kapsar. Cep telefonu kulesi üçgenlemesi, cep telefonunun yerini belirlemenin bir başka yoludur ama GPS’ten farklı bir teknolojidir.

Görüntülenme: Mobil abonelerin, belirli bir reklamı, kısa mesajı, iniş sayfasını veya web sitesini görüntüleme sayısıdır.

İniş sayfası: Bir kişi, bir mobil reklamdaki bir bağlantıya tıkladığında, iniş sayfası adı verilen bir web sayfasına götürülür (kimi zaman giriş sayfası da denir).

Lokasyon bazlı hizmetler (LBS): Bulunduğunuz yere bağlı olarak sunulan hizmetlerdir. Bunlar arasında pazarlama mesajları, yol tarifleri, ebeveyn/çocuk gözetim hizmetleri ve yerel restoranlar, ATM’ler, sinemalar gibi bilgiler yer alabilir.

MMS mesajı: Bir Çoklu Ortam Mesaj Hizmeti tarafından gönderilen, çoklu ortam öğeleri içeren mesajdır.

Mobil Pazarlama Birliği (MMA): Mobil pazarlamanın ve ilgili teknolojilerin büyümesine öncülük etmek için kurulan, kar amacı gütmeyen, küresel ticaret derneğidir. MMA, dünyanın dört bir yanındaki 40’ın üzerinde ülkeden 700’den fazla üye şirkete sahiptir.

Mobil ücretli arama: Mobil cihazlarda çalışan Google, Bing, Yahoo! veya diğer arama motorlarını kullanan bir arama kampanyasıdır.

Yakın saha iletişim (NFC): 10 santimetreden kısa bir mesafe içinde bulunan cihazlarını iletişimini sağlayan, Bluetooth’a benzeyen bir kablosuz teknolojidir.

Katılım/Katılmama tercihi (opt in/out): Aboneler, sizden bir biçimde haber, bilgi vs. almayı kabul ederse/reddederse, katılım/katılmama tercihinde bulunmuş olur.

Ücretli yerleşim: Bir web mülküne, bağlantınızı dikkat çekecek bir şekilde, genellikle bir sponsorlu bağlantı olarak görüntülemesi için belli bir ücret ödenmesidir.

Öngörü metni: Yazmakta olduğunuz metni tahmin eden ve bu tahminlere dayanarak önerilerde bulunan akıllı yazılımdır. Otomatik düzeltme adı da verilir.

Video öncesi reklam: Bir mobil televizyon/video klibin öncesinde gösterilen mobil reklamdır. Bu mobil reklam genellikle 10 ile 30  saniye uzunluğundadır.

Çekme mesajlaşma (kablosuz çekme reklam, içerik çekme mesaj): Talebiniz üzerine gönderilen herhangi bir içeriktir. Örneğin, bir web sitesinden veya bir uygulamadan yerel hava durumunun gönderilmesini talep ederseniz, gönderilen yanıtın (reklamlar dahil olmak üzere) içeriği çekme mesajıdır.

İtme mesajlaşma (kablosuz itme reklam, içerik itme mesaj): Reklamcılar ve pazarlamacılar tarafından mobil cihazınıza, talep ettiğinizin haricindeki bir zamanda gönderilen içeriktir. İtme mesaj, ses, kısa mesaj hizmeti mesajları, e-posta, çoklu ortam mesajı, hücre yayını, resim mesajları, anketler veya diğer itme reklamları ve içerikleri kapsar.

 

Artık mobil pazarlamayla ilgili temel kavramları ve terminolojiyi de öğrendiğinize göre ilerlemeye hazırsınız.

Bir cevap yazın