Mobil Pazarlamada 4’lü P ve 5’li C

Ürün, fiyat, yer ve tanıtım (product, price, place, promotion) unsurlarından oluşan Dört P kavramını belki de zaten biliyorsunuz. Yine de, aynı derecede önemli Beş C kavramına geçmeden önce onlara hızla bir göz atalım.

Ürün (Product): İlk P, müşteriye bilfiil sattığınız şeydir. Bu bir kitap, diş macunu veya tişört gibi somut bir şey olabileceği gibi, muhasebe hizmeti, web tasarım hizmeti ve hatta bir gemi seyahati gibi elle tutulamayan bir şey de olabilir.

Fiyat (Price): Ürününüz veya hizmetiniz için müşterinin ödediği paradır.

Yer (Place): Ürün veya hizmetin satın alınabileceği yerdir. Geleneksel yerleşik dükkanların yanında internetteki e-ticaret sitelerini de içerir.

Tanıtım (Promotion): İnsanları ürününüzden veya hizmetinizden haberdar etmek için kullanabileceğiniz her türlü iletişim şeklidir. Promosyonla ilgili dört belirgin unsur vardır.

  • Reklam
  • Halkla ilişkiler
  • Kişisel satış
  • Satış promosyonu

 

Dörtlü P, 1960’lı yıllarda pazarlama dilinin önemli bir parçası haline geldi ve pazarlamacıların kampanyalarındaki dört önemli öğeye odaklanmasına yardımcı oldu. İster geleneksel pazarlama araçlarını (radyo, televizyon veya basılı reklam gibi) ister daha yeni araçlar (sosyal medya, ücretli arama veya mobil pazarlama gibi) kullanın, kendi kampanyalarınızı geliştirirken Dörtlü P’yi aklınızın bir kenarında tutmak faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın