Kaçınılması Gereken Mobil Pazarlama Hataları

Mobil pazarlamanın geleneksel tanımı, genellikle kamyonların üzerinde görünen hareketli reklam panoları gibi, hareket eden veya mobil olan herhangi bir pazarlama tekniğidir.

Mobil pazarlamanın günümüzdeki tanımı ise, cep telefonları veya akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarda veya onlarla beraber yürütülen pazarlama tekniklerini içerir.

Mobil cihazların ABD kablosuz teknoloji piyasasındaki varlığı 1985’te yüzde 1 den az iken, 2000 yılında yüzde 38’e ve bugün yüzde 100’e çıkmıştır. Bir pazarlama platformu olarak mobilin ve onunla ilişkili “mülklerin” sıra dışı etkisinin kabul edildiği artık bir gerçek. Başka bir gerçek de var olan bu alandan genellikle yanlış şekilde faydalanılmasıdır.

Mobil pazarlama kampanyalarınız uyumluluk, optimize edilmiş içerik, kullanışlılık ve iyi bir tasarım sunan bir mobil sitesiyle çok daha anlamlı olacaktır. Bu seviyede bir kaliteye ulaşmak için, mobil pazarlama stratejinizi planlarken kaçınmanız gereken bazı pazarlama hataları var.

Bilgisayar kullanıcısına ve mobil cihaz kullanıcısına aynı şekilde davranmak bu hataların en başında geliyor. Çünkü arada hız farkı vardır. Aynı kullanıcı platformlara göre kampanyanızı görüntülerken farklı izlenimler yaşar. Detaylı bilgi vermek adına içeriğinizi uzun tutma yaklaşımı web platformuna özgü bir yaklaşımdır. Oysa mobil kullanıcı için kısa ve öz olmalı, devamında bir aksiyona davet etmelidir.

Mobil kampanyalarınızı planlarken bunları aklınızın bir köşesinde tutmanızı tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın