Bir Potansiyel Müşteriyi Müşteriye Dönüştürmek

Bir mobil pazarlama kampanyası oluşturduğunuzda, genelde insanları ürününüzü veya hizmetinizi satın almaya ikna etmeye çalışırsınız. Kimi zaman niyetiniz sadece isminizden  söz ettirmek, marka bilinirliği yaratmak veya bilgi paylaşmak da olabilir ama buradaki amaçlarımız açısından, onlara bir şey satmaya çalıştığımızı farz edelim.

Kampanyamızı yürütürken, ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen insanların dikkatini çekeceksiniz. Elbette bu insanlar sizin alıcı adaylarınızdır. Pek çok durumda, bu adaylar bir bağlantıya tıklayan, bir form dolduran veya mekanınızı ziyaret eden kişilerdir. Bir kere “ellerini kaldırıp” ürününüz veya hizmetinizle ilgilendiklerini belirttikten sonra onlar artık potansiyel müşteri olarak düşünülür.

Kullanıcımızın potansiyel müşteri segmentasyonundan müşteri segmentasyonuna kadar olan geçiş süresinin uzunluğu 5 dakika da sürebilir 1 yıl da!

Potansiyel müşteriler fiilen ürününüzü veya hizmetinizi satın aldığında dönüştürülmüş olurlar. Dönüştürüldükten sonra müşteri haline gelirler.

Tüm bu “Alıcı Adayı –> Potansiyel Müşteri –> Müşteri” döngüsü çok önemlidir çünkü kurgulayacağınız pek çok şeyin temelinde bu vardır.

Bir cevap yazın