Bilgisayar ve Mobil Kullanıcısına Aynı Şekilde Davranmak [Hatalar]

Offline ve online arasında nasıl dolaylı farklar varsa, mobil ve geleneksel internet pazarlamacılığı arasında da farklar vardır ve bunların farkında olmamak idealin altında sonuçlar doğurabilir.

Mobil pazarlama programları veya kampanyaları, platforma ve kullanıcıya bağlı olarak, yaklaşımda bir değişiklik yapılmasını gerektirir.

Mobil pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre farkları

Hızlıdır: Kullanıcılar hareket halindeyken sunduğumuz bilgileri hızlı tüketmelidir. Bu nedenle bilgiler kısa tutulmalıdır. Web sitenizin masaüstü bilgisayar yönelik versiyonunda 5 sayfalık bir PDF belgesi sunmak mantıklı olabilir ancak bunun mobil web sitenizden indirilmesi pek akıllıca değildir.

Kısa ama özdür: Bilgiyi kolay ayırt edilir ve anlaşılır şekilde sunun. Ürün veya hizmetinizin çok fazla kelimeyle yapılan uzun açıklamalarına küçük ekranda değer verilmeyecektir.

Yaratıcıdır: Alanın önemli ama sınırlı olmasından dolayı pazarlama mesajınızla ilgili kolaylıkla yorumlanabilecek grafikler ve görüntüler kullanmanız gerekir. Simgelerin akıllıca kullanılması da yaratıcılığın bir parçasıdır.

Lokasyon bazlıdır: Akıllı telefonlarından mobil web sitenizi ziyaret eden tüketiciler hareket halindedir. Pek çoğu mekanınızı bulmak için yol tarifi (veya harita) bulmaya ya da telefon numaranıza ulaşmaya çalışacaktır.  Mobil sitenizde “harita için tıklayın” ve “arama için tıklayın” simgeleriyle tüketicilerinizin ihtiyaçlarına karşılık verdiğinizden emin olun.

 

Bir cevap yazın