Becel – Mobil Pazarlama İncelemesi

Becel Reklamı – Mobil pazarlama incelemesi

Mobil pazarlama, her sektörden firmaların kullanmaya başladığı ve gelecekte de en önemli pazarlama faaliyetlerinden biri olacağına kesin gözüyle baktığımız bir  pazarlama kanalı. Aşağıdaki reklam Becel Tereyağı’nın 2016 reklam videosu. İzledikten sonra mobil pazarlama süreçlerini incelemeye başlayalım:
https://www.youtube.com/watch?v=rhKVOcZE1Hk

Reklam filminde de izlediğiniz gibi Becel,  sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, kalp sağlığı gibi konulara ilgili olan potansiyel hedef kitlesini, gerçek müşterisine dönüştürmeden önce fayda sağlamak amacıyla bir mobil uygulama geliştiriyor. Bu uygulamada hedef kitlenin yararlanabileceği en yakın koşu parkurları, sağlıklı yemek tarifleri gibi içerikler mevcut. Potansiyel hedef kitle durumundaki kullanıcımız, içeriklerden faydalanmak için devamlı olarak mobil uygulama ile etkileşime giriyor.  Bu bir ücretli arama reklamından ya da banner gösterim reklamından daha güçlü bir pazarlama tekniğidir.  Artık ortalama olarak 24 saatin 16 saati bir müşterinize cep mesafesi kadar yakınsınız.

Sağlığınız için yaptığınız yürüyüşleri sayan bir özelliği kullanmak için tekrar tekrar uygulamayı ziyaret ederek puanları topluyorsunuz. Bu noktada devamlılığı sağlamak için oyunlaştırma (gamification) yaklaşımından faydalanıyor. Kalpleri toplamak ve devamında hediye olarak koşu ayakkabısı kazanmak rekabet  duygusunu da güçlendiriyor.

Tüm bu davranışlar zaman içerisinde, marka sadakati, sağlıklı yaşam ve kalp sağlığı deyince akla Becel gelmesi gibi kavramların oturmasını sağlıyor. Marka iletişimini güçlendirmek adına yapılan bir mobil uygulamanın ve devamındaki oyunlaştırma destekli mobil pazarlama süreçlerinin markaya ne kadar güç kattığını örnekleriyle beraber gördük.

Şimdi bir tahmin yapalım, kullanıcımız marketteki yağ reyonuna girdiği zaman onlarca marka arasından kendisini hangi markaya daha yakın hissedecek?

 

Hamdi KÜÇÜK

25.02.2016

Bir cevap yazın